1093 Budapest, Közraktár utca 22. | +36 1 704 00 00

Magyar Közlöny új hír: Kötelező megrendelni a pénztárgépet

A 16 jegyű regisztrációs szám önmagában már nem volt elég

A 2013.09.13-án megjelent Magyar Közlöny alapján fontos változás történt az online pénztárgépekre való átállás szabályaiban.

A 37/2013. (IX. 13.) NGM rendelet szerint nem volt elég a 16 jegyű regisztrációs szám megléte. A bírság elkerüléséhez a vállalkozásnak pénztárgép-beszerzésre vonatkozó szerződéssel vagy forgalmazó által visszaigazolt megrendeléssel is rendelkeznie kellett.

Mi változott a gyakorlatban?

Korábban sok vállalkozó úgy gondolhatta, hogy ha rendelkezik a pénztárgép üzembe helyezéséhez szükséges regisztrációs kóddal, akkor ezzel már megtette a szükséges lépéseket az online pénztárgépre való átálláshoz.

A rendelet azonban ennél többet írt elő. A vállalkozásnak igazolnia kellett, hogy ténylegesen elindította az online pénztárgép beszerzését.

A kód nem volt egyenlő a megrendeléssel

A 16 jegyű regisztrációs szám csak az üzembe helyezéshez kapcsolódó azonosító volt. A NAV szempontjából külön jelentősége lett annak is, hogy a vállalkozás valóban megrendelte-e az új, előírásoknak megfelelő online pénztárgépet.

2013. október 1-től új feltétel lépett be

A rendelet szerint 2013. október 1-től a régi, 2013. március 20-a előtt engedélyezett, de az új előírásoknak már nem megfelelő pénztárgépek további használatának feltétele lett, hogy az üzemeltető rendelkezzen az új pénztárgép beszerzésére vonatkozó szerződéssel vagy visszaigazolt megrendeléssel.

Ez azt jelentette, hogy a régi pénztárgép átmeneti használata csak akkor volt védhető, ha a vállalkozás bizonyítani tudta: az online pénztárgép beszerzése folyamatban van.

2013. október 1-től szükséges volt

  • 16 jegyű regisztrációs szám,
  • online pénztárgép beszerzésére vonatkozó szerződés, vagy
  • forgalmazó által visszaigazolt megrendelés.

Miért volt fontos a visszaigazolt megrendelés?

A visszaigazolt megrendelés azt bizonyította, hogy a vállalkozás nem csak érdeklődött vagy halogatta az átállást, hanem ténylegesen elindította az online pénztárgép beszerzését.

Ez különösen fontos volt az átmeneti időszakban, amikor még sok vállalkozás régi pénztárgépet használt, miközben az online pénztárgépre való átállás folyamatban volt.

Szóbeli ígéret nem volt elég

A rendelet szerződést vagy forgalmazó által visszaigazolt megrendelést említett. Ez azt jelenti, hogy egy telefonos érdeklődés, egy általános szándéknyilatkozat vagy egy nem igazolható rendelési szándék nem jelentett megfelelő védelmet.

Kikre vonatkozott a szabály?

A szabály azokra az adóalanyokra vonatkozott, akik pénztárgéphasználatra kötelezettek voltak, és korábban, 2013. szeptember 3-a előtt megtették az állami adóhatóság felé a szükséges bejelentést.

Ők az új online pénztárgép üzembe helyezéséig tovább használhatták a régi, már nem megfelelő pénztárgépet, de 2013. október 1-től ehhez már igazolniuk kellett az új pénztárgép beszerzését is.

Érintett lehetett az üzemeltető, ha

  • pénztárgéphasználatra kötelezett tevékenységet végzett,
  • régi, nem online pénztárgépet használt,
  • megtette a szükséges bejelentést az adóhatóság felé,
  • még nem helyezte üzembe az új online pénztárgépet,
  • 2013. október 1. után is átmenetileg használni akarta a régi készüléket.

Új tevékenység kezdése esetén is fontos volt a rendelés

A rendelet arra az esetre is kitért, amikor 2013. május 1-je után új tevékenység kezdése vagy más ok miatt vált szükségessé pénztárgép beszerzése.

Ilyenkor az adózónak a pénztárgép-beszerzést kiváltó ok bekövetkezésétől számított 8 napon belül meg kellett tennie a bejelentést az állami adóhatósághoz, és rendelkeznie kellett a megfelelő online pénztárgép beszerzésére vonatkozó szerződéssel vagy visszaigazolt megrendeléssel.

Új tevékenységnél nem volt korlátlan türelmi idő

Ha egy vállalkozásnál új pénztárgép-beszerzési kötelezettség keletkezett, a bejelentési határidő 8 nap volt. A beszerzési szerződés vagy visszaigazolt megrendelés itt is kulcsfontosságú lett.

Miért volt veszélyes halogatni a rendelést?

Az online pénztárgépes átállás során sok vállalkozás várt a végsőkig, részben azért, mert bizonytalan volt a kínálat, a szállítási határidő vagy az engedélyezett típusok elérhetősége.

A rendelet után azonban a halogatás már közvetlen bírságkockázatot jelenthetett, mert a régi pénztárgép további használatához igazolni kellett az új pénztárgép megrendelését.

A „majd később megrendelem” hozzáállás kockázatos lett

2013. október 1-től a vállalkozásnak már nem volt elég azt mondania, hogy majd online pénztárgépre vált. Ezt szerződéssel vagy visszaigazolt megrendeléssel kellett igazolnia.

Hogyan lehetett elkerülni a bírságot?

A legfontosabb teendő az volt, hogy a vállalkozás ne csak regisztrációs kóddal rendelkezzen, hanem ténylegesen rendeljen is online pénztárgépet, és erről legyen írásos igazolása.

Bírságkockázat csökkentése érdekében

  • ellenőrizni kellett a 16 jegyű regisztrációs szám meglétét,
  • online pénztárgépet kellett választani,
  • szerződést kellett kötni vagy rendelést kellett leadni,
  • forgalmazói visszaigazolást kellett kérni,
  • meg kellett őrizni a rendelési dokumentumokat,
  • ellenőrzéskor be kellett tudni mutatni az igazolást.

A támogatás elszámolása is pontosításra került

A rendelet a pénztárgépcseréhez kapcsolódó támogatási szabályokat is módosította. A támogatással érintett pénztárgépnél az eladó a támogatással nem csökkentett eladási árról állította ki a számlát.

A támogatás összege beszámítással került rendezésre, vagyis az állami támogatás a pénztárgép vételárának részbeni kiegyenlítéseként jelent meg.

Egyszerű értelmezés

A pénztárgép számlája a teljes, támogatással nem csökkentett eladási árról szólt, a támogatás pedig a fizetendő összeg egy részének rendezéseként került figyelembe vételre.

2013. december 31-i üzembehelyezési határidő a támogatásnál

A rendelet szerint az eladó a támogatás összegével megegyező vételárrész kiutalását a legkésőbb 2013. december 31-ig üzembe helyezett pénztárgépek után igényelhette.

A kérelmet legkésőbb 2014. január 31-ig kellett benyújtani az állami adóhatósághoz. A határidő jogvesztő volt.

A támogatási határidőt komolyan kellett venni

A jogvesztő határidő azt jelentette, hogy a késedelmet nem lehetett egyszerűen utólag igazolni. Ezért az üzembe helyezés és a támogatási ügyintézés időzítése különösen fontos volt.

Mit kellett megőrizni egy esetleges NAV-ellenőrzéshez?

A vállalkozásnak érdemes volt minden, online pénztárgépre vonatkozó dokumentumot rendezett módon megőriznie, mert ellenőrzéskor ezek bizonyíthatták a jogkövető magatartást.

Megőrzendő dokumentumok

  • 16 jegyű regisztrációs szám,
  • online pénztárgép rendelési visszaigazolása,
  • pénztárgép-beszerzésre vonatkozó szerződés,
  • forgalmazói visszaigazolás,
  • számla,
  • támogatási jogosultsághoz kapcsolódó iratok,
  • üzembe helyezési dokumentumok.

Miért volt ez fontos piaci fordulópont?

Ez a változás gyakorlatilag lezárta azt a laza értelmezést, hogy elég csak regisztrációs kóddal rendelkezni, és az online pénztárgép megrendelése ráér.

A rendelet után a vállalkozásoknak már tényleges beszerzési lépést kellett igazolniuk. Ez gyorsította az átállási folyamatot, és nyomást helyezett azokra, akik addig halogatták a rendelést.

A rendelet a tényleges rendelés felé tolta a piacot

A cél egyértelmű volt: ne csak regisztrációs kódok legyenek, hanem valódi, visszaigazolt online pénztárgép-megrendelések is.

Összegzés

A 37/2013. (IX. 13.) NGM rendelet alapján nem volt elég a 16 jegyű regisztrációs szám megléte.

2013. október 1-től a régi, az új előírásoknak már nem megfelelő pénztárgép további használatának feltétele lett, hogy az üzemeltető rendelkezzen online pénztárgép beszerzésére vonatkozó szerződéssel vagy forgalmazó által visszaigazolt megrendeléssel.

Aki el akarta kerülni a bírságot, annak nem volt célszerű tovább halogatnia az online pénztárgép tényleges megrendelését.

Online pénztárgép rendelési visszaigazolás

Online pénztárgépre való átállásnál nem elég a regisztrációs kód. Szükség van konkrét rendelésre, szerződésre vagy forgalmazói visszaigazolásra is, amely igazolja, hogy a pénztárgép beszerzése ténylegesen folyamatban van.

Telefon: +36 1 704 00 00
Cím: 1093 Budapest, Közraktár utca 22.