Masszőrök pénztárgép nélkül: NAV-ellenőrzések és szabálytalanságok a szakmában
A masszázs szolgáltatások nem csupán a testi, hanem a lelki felüdülés fontos részét képezik, ugyanakkor a masszőrökre is vonatkoznak a számla- és nyugtakibocsátás, valamint az adatszolgáltatás szabályai. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) legutóbbi vizsgálata során számos masszőr vállalkozást ellenőriztek, és számos hiányosságot találtak a szabályok betartásában. Az ellenőrök célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a kötelezettségek teljesítésére, és biztosítsák, hogy a szakemberek megfelelően dokumentálják tevékenységüket.
A NAV Veszprém vármegyei munkatársai a közelmúltban masszőröket ellenőriztek, hogy megállapítsák, vajon betartják-e a jogszabályokat a számlázás és az adatszolgáltatás terén. A revizorok elsősorban azokat a masszőröket vizsgálták, akik nem rendelkeztek üzembehelyezett online pénztárgéppel, és nem teljesítették a számlaadásra vonatkozó adatbejelentési kötelezettségüket. A szabályozás szerint a masszőröknek munkájuk után számlát kell adniuk, és a kibocsátott számlákról adatokat kell szolgáltatniuk a NAV felé. Bizonyos esetekben, ha a szolgáltatás értéke nem éri el a meghatározott összeghatárt, akkor mentesülhetnek a számlázás alól, de ebben az esetben online pénztárgépet kell használniuk a nyugta kiállítására.
Az ellenőrök a közösségi médiában hirdető masszőröket is célba vették, mivel sokan internetes platformokon népszerűsítik szolgáltatásaikat. A vizsgálatok során olyan vállalkozások is előkerültek, amelyek még az adószámot sem váltották ki, tehát nem is jelentették be tevékenységüket a NAV-nál, és nem fizettek adót a nyújtott szolgáltatások után.
A vizsgálatok eredménye meglehetősen elgondolkodtató: az ellenőrök összesen nyolc vállalkozást ellenőriztek, és szinte mindegyiknél találtak hiányosságot. Volt olyan masszőr, aki egyáltalán nem adott ki számlát, sem online pénztárgépes nyugtát, míg mások nem is rendelkeztek adószámmal. Egyes vállalkozásoknál a masszőrök, bár számlát adtak, nem jelentették be alkalmazottaikat, így azok illegálisan dolgoztak. További szabálytalanságok voltak, amikor a masszőrök nem használtak pénztárgépet, és kézi nyugtát adtak a szolgáltatásaik után, ami súlyos törvénysértésnek számít.
A Veszprém Vármegyei Adó- és Vámigazgatóság tájékoztatása szerint az ellenőrzések jelenleg is folyamatban vannak, és több vállalkozás is bírságot kapott a szabályszegések miatt. Két masszőr összesen 350 ezer forintnyi bírságot kapott, de az eljárások nem értek véget: újabb mulasztási bírságok és esetleg utólagos adóellenőrzések is várhatóak.
A NAV célja, hogy biztosítsa a tisztességes adózás és a szabályok betartását a masszőr szakmában is. Az ellenőrzésekkel a hatóság igyekszik felszámolni a feketegazdaságot és a szabálytalan tevékenységet, miközben figyelmezteti a vállalkozókat, hogy minden kötelezettségüket megfelelően teljesítsék. A többi masszőr számára is tanulságos lehet a vizsgálatok eredménye, hiszen a szabályok betartása elengedhetetlen a hosszú távú működéshez, és az adóhatósággal való problémamentes kapcsolat fenntartásához.